הקמת בריכת השחייה בחרות

הנבטת הרעיון של בריכה השחייה במושב חרות נטוע באסיפה כללית של המושב שהתקיימה ביום 1.3.1976. באותה אסיפה סוערת, בה השתתפו "זיקני" המושב דאז, 45 בעלי נחלה, לכולם היו עצות והצעות. לבסוף כאשר הגענו לשלב ההצבעה, התוצאה הייתה 38 בעד ו – 7 נגד. זהו, במושב חרות הוחלט כי מקימים בריכת שחייה.

מספר חודשים טרם הוחל בעבודות, נבחרה במושב ועדת בריכה, שהורכבה מבני הדור השני למייסדי המושב. חבורה צעירה ונמרצת, עליה הוטל לבדוק את הנושא לעומק ולהציג בפני האסיפה הצעה מגובשת. חברי הוועדה היו אסא בר טוב, יצחק ישועה, צבי חרות ואנוכי, אריק זילברמן. הוועדה ערכה סיורים ובדיקות ואף קיבלה מספר הצעות מעניינות, ביניהן הצעה להקמת בריכה מאלומיניום.

באסיפה כללית נוספת, שהתקיימה ביום 12.7.1976, מסרתי לאסיפה הכללית את הדברים הבאים, המצוטטים מילה במילה מתוך פרוטוקול הישיבה : "ועדת בריכה בדקה והחליטה סופית על בריכה עשויה מבטון. התוכנית כבר אושרה בוועדת שרונים. התקיים מכרז בין הקבלנים ואף נבחר קבלן. הבריכה תהיה בגודל 25×12.5 מטר, ובצידה תוקם בריכת ילדים. בנוסף, מבנה למערכת משאבות וסינון וכן מבנה לשרותים ומשרד. הקבלן יבצע את המבנים והתשתיות ואילו החברים יבצעו בהתנדבות עם ילדיהם את עבודות הגידור סביב הבריכה ואת הגינון".

בישיבת מועצת הכפר שהתקיימה שנה מאוחר יותר מסר מזכיר המושב וחבר הוועדה, אסא בר טוב, כי עלות הקמת הבריכה ואחזקתה צפויה להיות כשני מליון לירות, סכום גבוה בהרבה מן הסכום שהוערך על ידי הוועדה בתחילת הדרך. נוכח דברים אלו פרץ ויכוח סוער בין חברי המועצה. שייע, חבר הוועדה, אמר "אכן הייתה חריגה ואין איש בורח מאחריות", ובסופו של דבר אושר התקציב המורחב, יו"ר מועצת הכפר גוטפריד בירך על המוגמר וכך יצאנו לדרך.

מאז ועד היום, משך 30 שנה, עשרות אלפי קוב של מים זרמו אל תוך הבריכה כשהם עוברים דרך התעלה של אבינועם ווינשטוק (הגר מול הבריכה) ואלפים רבים של מתרחצים ביקרו וממשיכים לבקר בברכת השחייה של המושב ולהינות מכל רגע (כך לפחות הם מספרים לי).

במשך השנים הפעלנו את הבריכה תוך ניסיון להיענות לבקשות הקהל ולפעול כל העת לשיפור המתקנים והשירות. כך, לדוגמא, בעונת הרחצה 2006 שיפרנו והרחבנו לבקשת המינויים את מבנה השירותים. בנוסף, אנו משתדלים לספק לקהל, בנוסף לבריכה עצמה, גם מגיוון אירועים המתקיימים בשטח הברכה, כגון ערבי בידור, מתקנים לילדים, שחייה לילית, ערב סגור לתושבי המושב ועוד. כמו כן אנו מקפידים מדי שנה על בחירת צוות מיומן להפעלת הבריכה, הכולל את מנהל הבריכה והמצילים.

אריק זילברמן